Peale surfi


  • Surfhundi rand on liivane ja madalapõhjaline – ideaalne lasterand. Kõrkjasein pakub varju tuulte eest, nii et kuniks on päikest saab seda rannas ka võtta. Ja päikest jagub meil rohkem kui mujal Eestis, tõesõna: Statistikaameti koostatud päikesekaardi kohaselt on see Saaremaa kõrval üks päikselisemaid paiku Eestis, samas sademete osas keskmine ja alla selle. Siin on enamvähem alati ilus ilm.

  • Surfunt asub Varbla hoiuala serval, kus rahushvusvahelisel tasandil kaitstakse soostuvaid lodumetsi ja säilitatakse olemasolevaid karjamaid. Meie ise kaitseme kogu oma 60 hektarit: see on haruldaselt rikka loodusliku kooslusega paik, kus leiab sopilisi kiviaedadega karjamaid, kasesalusid, pähklimetsa, niiskemat lodumetsa, kuiva samblase pinnaga männikut ja rannakarjamaad. Rikas nii metsa- kui rannalindude poolest, esindatud on kõik harilikumad metsaloomad peale suurte ja kurjade.

  • Loodusmaastiku säilitamisel on meil abiks lambad ja hobused. Erilised, muidugi. Lambad on viikingiaegset Gotlandi tõugu, hobused põlised eestlased. Kel soovi, saab karjatamisel kätt proovida: karjatamissüsteem on väikeste väljadena ja loomi tuleb aina järgmisele maalapile edasi panna.
    Koerad on universaalsed: tõu poolest karjakoerad, borderkollid, aga saavad ka surfikoertena kenasti toime. Suured, sõbralikud, lõbusad ja hästi targad. Pepe, Polli ja Betty.
    Kass elab linnas, st mõnikord on ja mõnikord pole. Ega ta pole väga sülekass nagunii. Et kõik meie loomad on sõbralikud ja loodusthoidvad, püüab temagi hiirte asemel liblikaid.


  • Turgu siin pole, iga turu trumpab üle oma aed. Garanteeritult mürgivabad hooaja aiaviljad ootavad noppimist. Enne seda ootavad nad muidugi rohimist, kõplamist, kastmist ja muidu hoolt. Ning vanaema, kes kõike seda ja lilleaeda peab, ootab appi ja juttu puhuma. Nii on siin alati tegemist, kas tuulega või tuuleta.
  • Ümbrusest annab hea ülevaate Romantilise Rannatee koduleht.